">
DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 06.08.2012 13:48:06 

Vítejte na stránce o morčatech :)

">
Krmení a pohyby
cursor
Krmení a pohyby morčátek :)
 
Divoká morčata stráví velkou část dne tím, že pobíhají a hledají potravu. Vašim morčatům donesete všechno jídlo vy, ale ona přesto potřebují tolik pohybu, kolik by ho měla mít, kdyby si potravu hledala sama.
V teplém počasí mohou vaše morčata volně běhat po zahradě, pokud je dobře ohrazená. Přesvědčte se ale jestli v ohrazení nejsou žádné škvíry, kudy by se mohla morčata protáhnout!
Postarejte se, aby se měla morčata kam schovat před prudkým sluncem či deštěm!
Portrét
Ovšem když nemáte ohrádku, výběh, klec či jiný venkovní výběh pro vaše morče, je dobré mít také postrojek a vodítko, nebo kšíry. Mívají to hodně fretky apod. Postrojek se skládá ze dvou spojených řemínků.Jeden se připevní pod krkem morčátka a druhý řemínek za pacičkami na bříšku. Navlečte do něj morčátko a tradá do přírody! (POZN. morče není pes a proto se nedivte, že vám nebude na kšírech chodit, kam vy chcete, je to hlavně proto, když nemáte ohrádku, aby neuteklo;)
 
Krmení:
 
1) Co je hlavní složkou potravy:
a) Seno - je zdrojem syrové vlákniny a morče ho musí k dispozici vždy v dostatečném množství.

b) Vitamin C - Morče je spolu s člověkem a primáty jediným savcem, který si nedokáže v organismu syntetizovat vitamin C, a musí mu být proto denně dodáván s potravou. Nedostatek vitaminu C vede k onemocnění, snížení obranyshopnosti organismu a následně k úhynu, proto se nesmí jeho význam podceňovat.
Vitamin C může morče dostávat ve formě tablet nebo kapek do vody a jsou k dostání i některá hotová krmiva, která jej obsahují.
Asi nejlepším zdrojem vitaminu C zůstává pro morčata čerstvá zelenina a ovoce, např. jablka, čekanka, mrkev i s natí, kadeřavá kapusta, štěrbák. Mě se osvědčily také mandarinky, kiwi a růžičková kapusta. Opatrně by se měl podávat salát a zelí, ale zdravému zvířeti, které má k dispozici dostatek sena, by neměla ani tato zelenina jakkoliv ublížit.
Zeleninu podáváme čerstvou, raději omytou a v žádném případě zkaženou nebo napadenou plísní. Tráva je přirozenou potravou morčat, ale není dobré ji trhat ve městě např. ve veřejných parcích, kde může být znečistěná prachem a psími výkaly. V létě vozím trávu ze zahrady a uchovávám ji v igelitové tašce v lednici - v přihrádce na zeleninu. Pokud je jí víc, nechávám ji volně na balkoně, kde během tdne proschne na čerstvé seno. Nemáte-li zahradu, můžete natrhat alespoň pampeliškové listy, které důkladně omyjte.
 Obsah vitamínu C je poměrně hodně variabilní v různých druzích zelenin a ovoce viz. následující tabulka:

 

zelenina / ovoce mg vitamínu C na 100 g výrobku
   
brokolice 113
čekanka 114
hruška 4
jablko 10 / 12
jahody 60
kadeřavá čekanka 10
kadeřavá kapusta 100 / 125
kapustičky 150
květák 70 / 80
mrkev 5
paprika 100 / 150
petržel 172
pomeranč 50
rajčata 25
salát 35
šípky 500
špenát 25 / 50
zelená okurka 10
zelí 80

 

 



c) Směs obilí (ovesné vločky, pšeničné vločky, žitné vločky, ječmen, žito, pšenice, lisovaná vojtěška granule) - slouží jako základní krmivo vedle sena, ale pozor na sklon většiny morčat k přejídání se! Vybíráme směsi, kde není mnoho složek bohatých na tuky (slunečnicová semínka, burské oříšky). Spotřeba krmiva je variabilní, ale průměrně sežere morče přibližně 60 gramů potravy denně. Překrmování může vést ke ztučnění jater a dokonce k následnému úhynu. Pokud je vaše morče obézní, neuškodí mu občasná týdenní až desetidenní dieta o senu a vodě a také občasné proběhnutí po bytě.

d) Pití - Při dostatku trávy nebo jiného šťavnatého krmení morče nepotřebuje pít a ve své původní domovině ani nepije. Přesto je vhodné - a při krmení senem a suchou směsí i nezbytné - podávat mu čerstvou vodu. Vhodná je napáječka, protože voda se tak snadno neznečistí jako v misce, kterou si morče navíc snadno (a někdy i schválně) převrhne. Pokud si nejste jisti, že vaše morče umí pít z napáječky, podávejte mu vodu v misce. Také oslabená nebo nemocná morčata raději pijí z misky než z napáječky, na což je potřeba v podobných situacích pamatovat.
Některá morčata mají ráda i mléko, ale to je potřeba podávat zpočátku opatrně, aby nezpůsobilo trávicí problémy. Může být vhodné pro březí a kojící samičky, které si na něj v tomto období rády navyknou. Měla jsem morčici, která milovala seno polité mlékem z převržené misky - skoro jako by viděla reklamu na zdravou snídani :-).

Moje zkušenost - jak naučit morče pít z napáječky (Dominika): "Já to svoji morčici Eli naučila tak, že jsem vymačkla kapičku z napáječky, strčila ji tu visící kapku na tyčce před nos a chvíli ji vymačkávala vodu ven, ona pila, pak jsem přestala a ona už začala ohlodávat tyčku s kuličkou a pila sama."

e) Na broušení zubů poslouží větvička z ovocného stromu nebo vrby, tvrdé pečivo. K chuti přijde morčeti i minerálová nebo solná kostka.

2) Co jen občas a v malém množství

Lístek salátu nebo zelí, kousek banánu, kousíček kapusty (jen opravdu málo a zřídka, protože způsobuje plynatost, kterou citlivé trávicí ústrojí morčat těžko snáší).

3) Co vyjímečně jako pamlsek pro potěšení

Malinký kousek sušenky, oblízat víčko od jogurtu, trošku ovocného džusu, piškot, bonbóny pro morčata (ne všechny jim chutnají).

 

 

Krmení nejčastěji seženete ve zverimexu tady máte pár fotek krmiva:
 
 
MORČÁTKA UMÍ MLUVIT TĚLEM:
Morče s vámi mluví i tělem.! Naučte se mu naslouchat:

Když ho hladíte a dává hlavičku nahoru:
Když morče hladíte po hlavě a ono ji zvedá, nechce už po hlavě hladit, hlaďte ho spíš po tělíčku.

Morče na vás leží a najednou se začne vrtět:
Morčeti se asi chce čůrat a hledá si nějaké místo. Raději ho položte nebo dejte do záchůdku. Také se morče může převalovat, když si hledá nějaké pohodlně místo, jak by se na vás mohlo usadit.

Morče skáče do vzduchu a přitom vyhazuje prdelkou:
Morče má radost a tak si poskakuje. Většinou to dělá v obyváku, nebo na zahrádce. A někdy do vás může narazit :-D
cursor